Úvod

WebSocket protokol byl standardizován v roce 2011 komisí IETF jako RFC 6455 a jeho přesná specifikace je dostupná zde. S WebSocket serverem od weesko může komunikovat jakákoliv technologie, která podporuje tento standard a umožňuje komunikaci přes WebSocket protokol. Nejčastěji se hosting weesko používá pro projekty na webu, kde probíhá komunikace mezi jazykem JavaScript ve webovém prohlížeči uživatele a WebSocket serverem, hostovaném na WebSocket hostingu weesko. Ukázky v této dokumentaci jsou proto nejčastěji uváděny právě v jazyce JavaScript. Obdobně lze ale všechny tyto příklady implementovat v jakémkoliv programovacím jazyce s podporou WebSocket komunikace.

Hello WebSocket server

Pro první seznámení s WebSocket hostingem weesko můžete použít jednoduchý příklad se serverem Hello. Tento typ serveru v praxi nemá příliš mnoho využití a připravili jsme jej spíše pro testování. Hosting s Hello WebSocket serverem si můžete zdarma vytvořit v administraci.

Níže je ukázka skriptu, který se připojí a naslouchá na jednoduchém Hello WebSocket serveru. Hello WebSocket server každou zprávu, kterou od klienta dostane v zápětí odešle zpět a to pouze klientovi, od kterého zpráva dorazila. Zprávu zadanou do formuláře skript odešle na server, a zprávu, která dorazí ze serveru, vypíše v alert message.

Příklad Hello WebSocket serveru

<form>
    <input type="text" value="Hello weesko" id="helloInput">
    <input type="submit" value="Hello" id="helloBtn">
    <div id="helloOutput"></div>
</form>
<script>
    var ws = new WebSocket('wss://ws1.weesko.cz:49187');
    ws.addEventListener('message', function (event) {
        document.getElementById('helloOutput').innerHTML += "Msg: " + event.data + "<br>";
    });
    document.getElementById('helloBtn').addEventListener('click', function (event) {
        ws.send(document.getElementById('helloInput').value);
        event.preventDefault();
        return false;
    });
</script>

Vyzkoušej Hello WebSocket server